
Osnovni cilj predmeta je razumevanje teorija o komuniciranju i pripadajućih modela. Fokusira se na istorijski kontekst i razvoj tih teorija, omogućavajući studentima da razumeju kako su društveni i naučni uslovi oblikovali njihovo nastajanje. Kroz kurs, studenti će takođe prepoznati međuzavisnost različitih filozofsko-naučnih okvira u teorijama o komuniciranju i razlikovati dominantne paradigme u ovoj oblasti.
Studenti će steći sposobnost kritičkog vrednovanja najvažnijih teorija i njihovog značaja u savremenim istraživanjima komunikacionih praksi.
Tokom kursa, studenti će se upoznati sa:
- Društvenim uslovima i filozofsko-naučnim okvirima koji su oblikovali različite teorije o komuniciranju, uključujući funkcionalizam, neomarksizam, strukturalizam, socijalnu psihologiju, sociologiju i komunikologiju.
- Različitim pravcima u teorijama o komuniciranju, uključujući matematičku teoriju komuniciranja, teoriju simboličke interakcije, teorije koje pripadaju dominantnoj paradigmi u istraživanju komuniciranja u SAD, te kulturološke i postmoderne teorije.
- Kritičkim pristupom prema teorijama o komuniciranju i njihovim implikacijama u praksi, uključujući sposobnost razlikovanja i vrednovanja različitih teorijskih modela.
Kurs je posebno dizajniran za studente master akademskih studija na modulu Digitalni mediji i komunikacije.
- Teacher: Mirjana Tankosić